Neprijatan zadah, koji nastaje usled nekih ekstraoralnih uzroka, smatra se pravim zadahom. Ova vrsta zadaha ne prolazi posle sanacije usta. Najčešći ekstraoralni uzroci neprijatnog zadaha su: oboljenja disajnih puteva, oboljenja organa za varenje, kao i neka druga opšta oboljenja. Neprijatan zadah takođe se javlja i posle unošenja mirišljavih materija i lekova, kao i u slučaju neadekvatne ishrane i poremećaja u varenju. Može se javiti i usled dehidratacije organizma, kao i zbog nekih psihičkih i stresnih situacija.
Oboljenja disajnih puteva, zbog anatomske povezanosti sa usnom dupljom, mogu biti uzrok zadaha. To se dešava pogotovo kod oboljenja gornjih disajnih puteva (nosa, krajnika, sinusa, grla). Neprijatan zadah u nekim slučajevima može biti posledica oboljenja donjih disajnih puteva. Smatra se da zadah pouzdan simptom bronhiektazija i apscesa pluća.
Oboljenja digestivnog trakta mogu biti praćena neprijatnim zadahom. To se često dešava kod patoloških promena na jednjaku, želucu i crevima. On je naročito izražen kod divertikuluma jednjaka, suženja jednjaka i karcinoma želuca.
Neka opšta oboljenja koja su praćena poremećajem u metabolizmu mogu biti uzrok pojave nekih produkata neprijatnog mirisa koji prouzrokuju i neprijatan zadah iz usta. Tako se u dijabetičara oseća miris voća koji potiče od acetona, u bolelih od ciroze oseća se miris raspadnute krvi itd.
Unošenje mirišljavih materija može dovesti do zadaha, iako u organima za disanje i varenje ne postoje patološki procesi. Ove materije posle resorpcije dolaze u krv, odakle se eliminišu iz pluća. Tako se prilikom ekspiracije oseća miris belog i crnog luka, alkohola, kuvanih jaja, sira. Zadah tih materija se ne oseća zbog njihovog zadržavanja u digestivnom traktu već iz pluća, što je dokazano eksperimentima. Ako se beli luk stavi direktno u creva za kratko vreme njegov miris će se pojaviti iz usta. Oralnom higijenom ili ispiranjem usta raznim sredstvima ne može se sprečiti miris koji potiče od belog luka ili neke druge hrane. To je zbog toga što taj miris potiče iz pluća.
Na sličan način osjeća se i miris nekih lekova, kao što su neki antibiotici, preparati joda, formaldehida i hloralhidrata. Miris duvana se oseća i do 15 sati nakon pušenja.
Neadekvatna ishrana utiče na pojavu zadaha na taj način što u osoba koje pretežno unose proteine i masti, a ne ugljene hidrate, nastaju neki međuprodukti varenja koji su neprijatnog mirisa.
Dehidratacija organizma može takođe biti uzrok neprijatnog zadaha iz usta. Tako se u osoba za izrazitom dehidratacijom, kao što je slučaj u toku visokih temperatura, stalnog povraćanja i upornih proliva, iz usta osjeća kiseo zadah.