Iako su se mnogi faktori krivili za nastanak ovog oboljenja, oni su uglavnom osporavani. Prema nekim istraživanjima najveći krivac za nastanak SPU jesu mobilne proteze, koje svojim neprikladnim odnosom dovode do stvaranja pekućih senzacija. Mana ovakvim istraživanjima je to da se čak i posle korekcije takvih proteza i/ili izrade novih, SPU i dalje održao.
Drugi faktor, koji može dovesti do stvaranja ovog sindroma, jeste materijal od koga se izrađuju proteze. Zapravo, metil-metakrilat ima potvrđeno alergijsko dejstvo. Tako, u slučajevima gde je došlo do pojave eritema sluzokože, indikovana je promena materijala od kojeg je izrađena proteza (npr. sa metalom). Tada dolazi do delimičnog ili potpunog gubitka simptoma. Međutim, u slucajevima gde nema znakova kontaktnog dermatitisa, promena materijala uopšte neće imati uticaja na simptome SPU.
Osetljivost na amalgam je jedna od najčešćih medicinskih dijagnoza povezanih sa SPU. Pored amalgama, za restaruraciji zuba koriste se i zlato, platina, cink, galijum, indijum, kobalt, hrom, nikl, gvožđe i silicijum. Iako su prijavljeni slučajevi osetljivosti na ove materijale, njihova tačna uloga u nastanku SPU nije jasno utvrđena.
Simptomi galvanizma takođe mogu dati simptome slične onim u SPU. Galvanizam prestavlja pojavu nastanka galvanskih struja u ustima pacijenta usled prisustva različitih metala (npr. amalgamska plomba i metalo-keramički most). Nastanak ovakvih struja dovodi do pekućih senzacija sa ili bez matlnog ukusa u ustima. Situacija se popravlja čim se ukloni jedan od matela.
Još jedan od faktora koji može dovesti do SPU jeste kandida. Međutim, često se dešava da je dijagnoza kandide zasnovana na rezultatima antigljivične terapije, a ne na osnovu mikrobiološke analize. Pored toga, neka istraživanja ukazuju da je kod čak 86% pacijenata sa SPU bez znakova kandide došlo do poboljšanja, poslije terapije antigljivičnim lekovima.