Bul. Arsenija Čarnojevića 84, blok 29, Novi Beograd Ponedeljak - Petak: 12.00 - 20.00 011 31 32 508 - 062 849 07 87

Oralna hirurgija

U ordinaciji MojStomatolog možete dobiti sve usluge iz oblasti oralne hirugije. Ukoliko niste sigurni koja intervencija bi bila najpodesnija za Vas, slobodno nam se obratite putem telefona ili na mail.

Na ovoj strani možete naći opise nekih od najčešćih intervencija koje se rade u ordinaciji MojStomatolog.

Komplikovano i hirurško vađenje zuba

Često se dešava da u toku vađenja dođe do komplikacija (lom krune i/ili korena zuba). Ovakve situacije zahtevaju primenu posebnih tehnika pri vađenju zuba. Ovakva vađenja zuba označavaju se kao komplikovana. U retkim situacijama neophodno je pristupiti hiruškom zahvatu kako bi se oslobodio zaostao koren i time omogućilo njegovo vađenje. Ovakav postupak se označava kao hirurško vađenje zuba.

Hirurško vađenje umnjaka

Ova intervencija predstavlja najčešće izvođenu intervenciju u oralnoj hirurgiji. Smatra se da 9 od 10 osoba ima barem jedan umnjak koji treba da se vadi. Ovi umnjaci mogu da dovedu do bola, infekcije i/ili neprijatnog zadaha.

Problematični umnjaci mogu biti potpuno ili samo delom u kosti. Sa gledišta oralne hirurgije, veće probleme stvaraju delimično iznikli umnjaci, jer mogu dovesti do nastanka perikoronitisa - veoma bolne infekcije tkiva oko zuba.

Odluka da li neiznikao umnjak treba da se vadi ili ne donosi se na osnovu kliničkog pregleda i rendgen snimka. Ukoliko se ustanovi da umnjak stvara ili će stvarati problem u budućnosti, predlaže se njegovo vađenje. U suprotnom, predlaže se da zub ostane u kosti.

Hirurško vađenje/izvlačenje očnjaka

Kada se spomene neiznikao (impaktiran) zub, nejčešće se pomisli na umnjake. Međutim, pored umnjaka često dolazi do impakcije očnjaka (naročito gornjih). Ukoliko ovi zubi prave probleme i ukoliko za njih nema mesta u zubnom luku, onda je indikovano njihovo vađenje. Ukoliko za njih ima mesta ili se primenom ortodontskih aparata to mesto može stvoriti, zub se oslobađa i polako pomera ka svom mestu u zubnom luku.

Apikotomija

Apikotomija ili resekcija vrha korena predstavlja hiruršku intervenciju kojom se uklanja vrh korena zuba sa promenom koja se nalazi na njoj (granulom). Ova intervencija najčešće se radi kada na vrhu korena zuba postoji neki proces, koji se ne može izlečiti endodotskim putem. Na ovaj način se spašava zub koji je indikovan za vađenje.

Režanj operacija

Režanj operacija je hirurški zahvat koji se najčešće koristi u odstranjivanju parodontalnih džepova. U toku ovog zahvata deo sluzokože sa gingivom se odiže (pravi se režanj), nakon čega se uklanja patološki izmijenjeno tkivo. Na kraju se podignuti režanj vraća na svoje mjesto.

Sinus lift operacija

U situacijama kada u bočnim regijama gornje vilice ne postoji dovoljna visina kosti, a pacijent želi da postavi jedan ili više implantata, onda je jedno od mogućih rešenja sinus lift operacija.

Do niskog nivoa kosti može doći iz jednog od dva razloga, a često i zbog oba razloga. To su pre svega odavno izvađeni zubi. Naime, nakon vađenja zuba dolazi do atrofije koštanog tkiva na mestu gde se nekada nalziop zub i, ukoliko prođe dosta vremena od trenutka vađenja, može doći do gubitka znatne količine kosti. Drugi razlog je tzv. "pneumatizacija" sinusa, kada dolazi do njegovog povećanja.

Sama sinus lift operacija se najčešće izvodi sa bočnim pristupom samom sinusu. Kada se priđe sinusu, odiže se membrana, koja prekriva sinus, i prostor između nje i kosti se popunjava autolognom kosti ili zamenicima za kost. Nakon period od 6 meseci moguće je nastaviti sa željenim postavljanjem implantata.

preko
0

sačuvanih zuba

preko
0

zadovoljnih pacijenata

preko
0

savršenih osmeha

preko
0

najmlađih pacijenata